Sebastian Satyr

"Young and Free" dla NIF Magazine

Drugi edytorial dla NIF Magazine.
Tym razem pozowała Ewa Ciesielska, malowała zaś Anna Carolina.
Zapraszam do obejrzenia całości na stronie magazynu.

Sebastian Satyr
Sebastian Satyr

Jesteś tym, co jesz.

Dzisiejszy świat przepełniony jest „kontentem”. Codziennie rano otwierasz Facebook'a, Instagram'a czy inne coś tam i jesteś zalewany obrazkami i filmami. Nasze oczy pożerają więcej treści w ciągu jednego dnia niż oczy naszych pradziadów przez całe życie. Każdego dnia pochłaniamy setki selfiaczy, kiepskich zdjęć kanapek, zdjęć dzieci robionych telefonem czy fot z wakacji zrobionych bez sekundy namysłu.

Jaki to ma na nas wpływ? Ogromny.

Sebastian Satyr

Rodzaj a "zakres" fotografii

Pisząc ostatni wpis wspomniałem o tym, że istnieje różnica pomiędzy rodzajem fotografii, a zakresem fotografii. Tutaj chciałbym rozwinąć ten temat.
Czym jest rodzaj fotografii już wiemy: rodzaj odnosi się do tego jakie są intencje autora, co chce pokazać i, czasem, jak zostaną wykorzystane zdjęcia. Czym jest więc zakres? Patrząc na praktykę zakres odpowiada na pytanie jak bardzo ubrana czy też rozebrana będzie modelka na zdjęciach.

Rodzaje fotografii - krótki przewodnik

Często, gdy rozmawiam z osobami zainteresowanymi sesją zdjęciowa, spotykam się z tym, że nie mają oni pojęcia o typach/rodzajach fotografii. Nic w tym dziwnego - jeżeli nie masz związku z fotograficznym „światem”, to nie masz powodu, by wiedzieć, czym różni się boudoir od glamour (a często różnicy nie widzą nawet fotografowie). Jednak brak wspólnego języka utrudnia komunikację - jeżeli ktoś powie mi, że chce sesji boudoir, to od razu wiem w czym rzecz i mam mocny punkt wyjścia, a cała rozmowa i ustalanie szczegółów idzie dużo prościej.

Chcąc uprościć określenie swoich potrzeb wszystkim przygotowałem małą ściągę.

Podstawowe umiejętności fotografa: Selekcja

W zasadzie 80-90% fotografów popełnia jeden z dwóch błędów. Sam też jestem winny.

Nie jest to błąd straszliwy. Jednakże ogranicza rozwój, czasem zniechęca do dalszej pracy. Powoduje, że do pewnych rzeczy dochodzimy później niż powinniśmy.

Błąd ów dotyczy specjalizacji.

 

Grzechy młodego fotografa

W zasadzie 80-90% fotografów popełnia jeden z dwóch błędów. Sam też jestem winny.

Nie jest to błąd straszliwy. Jednakże ogranicza rozwój, czasem zniechęca do dalszej pracy. Powoduje, że do pewnych rzeczy dochodzimy później niż powinniśmy.

Błąd ów dotyczy specjalizacji.

Headshot czy Portret?

Inspiracją dla tego wpisu są zajęcia z portretu charakterystycznego, które miałem przyjemność niedawno prowadzić oraz warsztaty Andrzeja Dragana, o których ostatnio czytałem.

Pytanie na początek:

Czy portret to to samo co headshot?

Różnica między stylem a manierą

Mówiąc najprościej: styl to jakiś zestaw cech lub właściwości, który pozwala zidentyfikować autora. Coś co po samym spojrzeniu na dzieło pozwala pomyśleć o konkretnej epoce, grupie lub osobie.

Zawsze myślałem o stylu jak o podpisie, jednak teraz nie jestem pewien tego porównania. Podpis sugeruje pewien element graficzny łączący wszystkie elementy. Przemyślałem to i zastanowiłem się: jeżeli na każdym zdjęciu gdzieś ukryję swoje logo - nie jako znak wodny, a gdzieś w tle, na ciuchu, gdziekolwiek (tak jak David Fincher umieścił kubek kawy ze Starbucksa w każdej scenie Fight Club'u) -to czy to będzie styl? Nie sądzę. Ale będzie to podpis.